TR / EN / DE
Mobilya Seçerken Kullanabileceğimiz Bazı İpuçları
Mobilya satın alırken akıllıca davranmak, hem bütçenizi sarsmayacak hem de uzun yıllar severek kullanacağınız seçimler yapmanızı sağlar. Kullanılan malzemelerin özelliklerini bilmeden yapılan seçimler, sorunlu ve dayanıklı olmayan mobilyaların alınmasına neden oluyor.

Uzmanlar, mobilya almadan once dikkat etmeniz gereken noktaları şöyle sıralıyor;

“Panel mobilya alırken dolap kapaklarının kolay açılıp kapanıyor olmasına özen gösterin. Panel mobilyalarda, çekmeceler rahat ve düzgün sürülebilmeli, sürgü olan dolaplar ve kapakların menteşeleri sağlam olmalı, mobilyanın birleştirilmiş yerlerinin etrafında açıklık ve pürüz bulunmamalı, masaların ayak başları yere tam oturmalı ve mobilyaların üstünde herhangi bir çizik, darbe izleri gibi bozukluk olmamalı.

Döşemeli mobilya alırken ise, koltuğun rahat ve konforlu olmasına özen gösterin.Döşemeli mobilyalar, sağlam ve oturaklı olmalı, koltuk üzerinde bulunan kumaş düzenli olarak kaplanmış olmalı, köşe tarafları iyi birleştirilmiş ve yapıştırılmış olmalı, koltuk dikişlerinde kusur olmamalı, desenler, bulunan yüzeyle uyum içinde olmalı, dikişler ile desen arasında da hizalama olmalı, koltuk minderleri yumuşak, esnek ve kullanışlı olmalı, yüzeye kaplanmış kumaş ya da derilerin kullanıldığı malzemeler dayanıklı olmalı ve mobilya üzerinde kullanılmış olan düğme, fermuar gibi aksesuarlar da iyi dikilmiş olmalı.


Geniş ferah mekanlar için

Duvarları açık renge boyayın, Indirekt aydınlatmayı seçin. Alanınız kısıtlı olduğunda, boşluklar inananılmaz kıymetli olur. Dar bir koridorda tavan altı dolap, merdiven altında modüler bir depolama sistemi, farklı köşelerde üst üste konulabilir kutular size alandan tasarruf ettirir. Küçük bir alanda derinlik, aydınlık ve ferahlık hissi yaratmak için ayna kullanın. Odanın duvarlarını açık bir renk boyayın. Pencereden maksimum ışığı alabilmek için doğru perdeyi seçin.Aydınlatma için genel, fonksiyonel ve atmosfer aydınlatmalarını bir arada kullanın.
Ev dekorasyonunda aydınlatma için birden fazla tipte aydınlatma kullanarak doğru aydınlık seviyesine sahip olabilirsiniz. Aydınlatma yalnızca mekanı aydınlatmak için değil, aynı zamanda odanın içinde yaşadığınız atmosferin bir yansıması açısından önem taşır. Genel aydınlatma için odanın ortasında indirekt ışıkla tüm odayı aydınlatan bir aydınlatma seçmeliyiz.

Konforlu ve şık pek çok seçeneğiyle yaşam alanlarının merkezine yerleşen kanepeler, her evin vazgeçilmezidir.
Evinizin her yerinde size keyif verecek bir eşya vardır, ancak konforlu bir kanepenin yerini hç bir şey tutmaz. Evinizde en çok kullandığınız eşya olmasının yanı sıra konforlu olanının verdiği keyif de paha biçilmezdir.


Keyif merkezi kanepeler

Geçmişten günümüze yapısıyla olduğu kadar konforuyla da büyük bir değişim geçiren kanepeler, hepimiz için vazgeçilmez bir keyif. Konforundaki değişim fiyat aralığına da yansıyan bu “keyif merkezleri” her evin vazgeçilmezi.
Özellikle yeni evil çifler ve öğrenci evlerinin olmazsa olmazı kanepeler, pek çok ihtiyaca da cevap veriyor. Bir evi yuva haline getirmek için ilk adım olan kanepeler, ihtiyaçları zamanla tamamlanan bu evler için önceliği tartışılmaz tek eşya.
Üzerinde hem kitap okuyup hem uyuyabildiğiniz, hem de arkadaşlarınızla vakit geçirebildiğiniz tek ev eşyası olma özelliğini de taşıyan kanepeler, model zenginliğinin yanı sıra renk seçenekleriyle de alıcıları kararsız kılıyor. Her zevke uygun formlarda tasarlanan oturma grupları, yorgun argın işten dönmüş, bedenen ve ruhen dinlenmeye ihtiyaç duyan insana aradığı rahatlığı sunuyor. Son yıllarda oturma grupları sadece formlarıyla değil, kullanılan renkler açısından da koltuklarda adeta bir devrim yaşatıyor. Koyu tonların hakim olduğu klasik koltuk ya da kanepeler tarihe karışırken, bir zamanların oturma gruplarında asla kullanılmayan renk olan “beyaz” ise şimdilerde çok gözde.

Berjerlerle eşsiz alanlar yaratın

Kahve molasında, sıcak bir sohbet ya da pencereden dışarıyı izlerken berjer koltuklar konforunuzu tamamlayabilir.Berjer takımlar denildiğine bakmayın. Sevdiğiniz, gönlünüzün istediği ya da moda ikonu haline gelmiş tekli koltuklardan iki tane edindiğinizde, berjer kombinasyonunu oluşturmuş olacaksınız.
Günümüzün popular tasarımcıları berjer köşesi için yaratıcıklarını kullanarak sizlere eşsiz alanlar yaratma fırsatı tanıyorlar.Berjer takımları şimdi gözünüzde kocaman kocaman koltuklar, yan yana ve ortaya da bir fiskos sehpa koyulmuş şekilde canlandırmayın. Bu köşeyi istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Klasik bir dekorasyon ile nostaljik bir köşe yaratabilirsiniz.


Renklerin Harmonisi

Bunun yanında ilginç tekli sehpalar ile ortak kullanımı olan bir masayla da kişisel bir hava yaratabilirsiniz. Berjer koltuklarınızı yan yana kullanmak zorunda değilsiniz. Salonunuzun ya da odanızın ayrı köşelerine koyacağınız renkli tasarımlar yaşam alanınızın iki kutup noktasını oluşturabilir ve aynı zamanda mekana enerji getirebilir. Bu farklı fikirleri sıra dışı tekli koltuklarla gerçekleştirerek klasikleşmiş berjer keyfini doyasıya yaşamanın zevkine varabilirsiniz.

Günümüzde siyah ve beyazı modern dizaynlarla buluşturan tarz devam etmekle birlikte bu tarzlar artık renkli objelerle süsleniyor. Beyaz ya da siyah ağırlıklı mobilyalar en gözde seçim açık mavi ile yeşilin krıştığı kombinasyonlarla göze çarpıyor. Maviler mobilyalarda kullanılmaya devam edecek ama genelde destekleyen renk olarak seçiliyor. Su yeşili tekrar kullanılmaya başlandı. Bu renk yeşilden maviye bir köprü olarak adlandırılıyor.

Barış ve huzuru evlere taşıyan bu renk son zamanlarda çok tercih ediliyor.

Kırmızı ihtiraslı, heyecan verici ve romantik bir renk. Zarafet ve sıcaklık yaratarak evi davetkar kılıyor. Ana renk ya da obje olarak kırmızının kullanımının iç dekorasyonda güçlendiği gözleniyor.
Tercih edilen diğer bir renk ise portakal rengi. Portakal rengi taze, hayat dolu ve eğlenceli bir renk olduğu için günümüzde bir çok evi süslüyor. Sıra dışı ve karmaşık renklerin seçiminin bir nedeni ise tüketicilerin evlerini diğer kimselerin evlerinden tamamen farklı görmek istemeleri. Koyudan açığa yumuşak renkler, ofislere rahatlığı ve konforu getirir, evlerdeki rengarenk mobilyalar ise zor bir günden sonra eve dönen insanları kibarca karşılar.


Mobilyalarınızı yerleştirirken dikkat edeceğiniz ufak detaylar;

Mekanlarda sorun olarak karşımıza çıkan eşya yerleşimini, profesyonel şekilde çözmek oldukça basit. Dekorasyonda koltuk ve sandalyelerin birbirine yakın olması mekanda sıcak bir ortam yaratır.
İki oturma alanının arasındaki mesafe alanınız müsait ise 1,5 ile 3 metre arasında olmalı. Özellikle yemek bölümü ve oturma alanının aynı salonda olduğu durumlarda bu aradaki mesafe sizin ve misafirlerinizin daha rahat etmesini sağlayacak.

Yaşam alanınızda daha rahat edebilmek için eşyaların doğru konumlanması gerekiyor. Dekore etmeye başlamadan once mekanın bir planını elinize alın. Tüm alanın duvar ve yükseklik ölçülerini bu plana yazın. En favori mobilyanızı seçin. Sizin için alanda hangi mobilyanın öne çıkması gerekiyorsa bunu belirledikten sonra diğer tüm eşyaları bu eşyanın etrafında konumlndırın. En çok vakit geçirilen oturma odalarında mobilya yerleşimi diğer alanlara göre daha önemli. Özellikle de aydınlatma bu alanın en can alıcı detayı. Bu mekandaki aydınlatma tavandan yere doğru ve oldukça aydınlık sağlayan bir ışık olmalı. Eşyalarınızı yerleştirmeden once alanı tamamen boş görmeniz mobilya konumlamasını daha doğru şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

Eşya yerleştirirken ilk once en büyük ve en demirbaş olanlardan başlayın. Büyükten küçüğe doğru bir yol izleyin. Eşyalarınızı duvarlara paralel şekilde değilde hafif bir şekilde açılı yerleştirirseniz, hem göze daha hoş görünür hem de mekanı daha ferah gösterir. Gün ışığının girebileceği hiç bir yeri eşyayla kapatmayın. Bırakın güneş içeri girsin. Gün ışığını tamamen alan mekanlar her zaman için daha huzur verici ve daha büyük görünür.

Oturma odanızda eşyaların görüş alanınızı kısıtlamasına izin vermeyin. Kitaplığınız ya da abajurunuzu duvara paralel yapamıyorsanız ve farklı şekilde konumlandırmak zorundaysanız, yerden en fazla 1 metre yüksekliğinde konumlandırın.


© emohome 2010
Paylaş